Sirova nafta je posle višednevnog rasta, u utorak, na najvećim svetskim berzama pojeftinila, posle izjave ministra nafte Kuvajta, koji je rekao da zemlje OPEK razmatraju mogućnost rasta proizvodnje „crnog zlata“, prvi put u toku više od minule dve godine.Evropska nafta tipa „brent“ u Londonu je pojeftinila oko jedan dolar, na nešto više od 114 dolara za barel. U jednom trenutku berzanska cena osnovne energetske sirovine bila je niža i za dva dolara po barelu.
Sirova nafta je posle višednevnog rasta, u utorak, na najvećim svetskim berzama pojeftinila, posle izjave ministra nafte Kuvajta, koji je rekao da zemlje OPEK razmatraju mogućnost rasta proizvodnje „crnog zlata“, prvi put u toku više od minule dve godine.
Evropska nafta tipa „brent“ u Londonu je pojeftinila oko jedan dolar, na nešto više od 114 dolara za barel. U jednom trenutku berzanska cena osnovne energetske sirovine bila je niža i za dva dolara po barelu.
Na većini pumpi u Srbiji gorivo u utorak nije poskupelo. Ali, i dalje pojedine kompanije koje snabdevaju naše tržište „prilagođavaju“ cenu derivata lokaciji na kojoj se pumpa nalazi.
Tako na primer, TNG na većini pumpi „Lukoila“ košta 68,50 dinara ali je na BS „Dumača“ jeftiniji za skoro pet dinara - 63,90.
Inače, propisi EU nalažu da države moraju da imaju tromesečne zalihe nafte, od kojih bi jedna trećina bili derivati, dok bi ostatak bila neprerađena sirovina. Ove zalihe koriste se samo u slučaju nestašice nafte na svetskom tržištu.
- Ove rezerve će Srbija morati uskoro da uvede - kaže predsednik AD „Nafta“ Nebojša Atanacković.
- Ali, pitanje je za šta će se koristiti. Zasad nema nestašice, ali cene nafte krenule su nagore. Ne treba sumnjati da bi u svakom slučaju, obavezne rezerve pozitivno delovale na stabilnost našeg tržišta.
U Vladi Srbije, kako „Novosti“ saznaju ubrzano se radi na pripremi novih propisa koji bi ovu problematiku uskladile sa važećim zakonima EU.
U vremenu pre nego što je Naftna industrija Srbije prodata ruskom „Gaspromnjeftu“, država je planirala da izgradi skladišta i obezbedi zalihe nafte, koju bi kupovala dok je berzanska cena niska. Ali, od te namere ubrzo se odustalo, jer su se cene nafte na svetskim berzama vratile u normalu, pa je i problem mogućih nekontrolisanih udara cena goriva na inflaciju prestao da bude aktuelan.